Kulur från Brösarpsgården
Under hösten 2009 fick vi det mycket fina erbjudandet att köpa Kulur av Magnús Skúlason i Brösarp. Än en gång – tack!!
Låt oss stolt presentera:
Kulur från Brösarpsgården
SE2005104503
146 cm
Bleksvart
e. Hraunar frá Efri-Raudarlaek, bed 8,72
ee Galsi frá Saudarkróki, bed 8,44
eu Kvika frá Brún, bed 8,04
u. Nattfaradis från Wreta, bed 8,56
ue Týr von Rappenhof, bed 8,47
uu Rán frá Stóra-Hofi, bed 8,12
Kulur har en unik stam bakom sig som innehåller både god exteriör, höga poäng för ridegenskaper samt fina resultat på tävlingsbanorna. Kulur själv är en ädel hingst med ett uttrycksfullt huvud, högt ansatt hals, bra rygg och kraftigt kors. Han är mycket ridbar och samarbetsvillig och har massor med power och utvecklingsbarhet. Hans skritt är taktmässig och aktiv med bra undertramp, traven spänstig, välbalanserad och med god bogfrihet. Kulurs tölt har mycket stora mjuka rörelser och galoppen är lätt, välbalanserad och reglerbar. Han har med andra ord högkvalitativa gångarter. Hans temperament är out-standing, lugn och snäll med ett gott förtroende till människan. Han bedömdes som fyraåring, och kommer att bedömas igen i år som femåring och vi är mycket förväntansfulla. Kulur kommer att stå kvar hos Magnús för fortsatt utveckling de närmaste åren.
Kulurs pappa Hraunar är en vacker femgångshingst som är avelsbedömd 8,72 och med hela 8,88 för ridegenskaper samt flerfaldig SM- och VM medaljör. Han känns igen på sina taktmässiga, luftiga och välbalanserade gångarter med mycket elasticitet samt en mycket vacker överlinje och ett strålande gott humör.
Farfar, dvs. avelsmatadoren Galsi fick hederspris för avkommor tidigt. Han är bedömd 9,01 för ridegenskaper som femgångare, 8,44 totalt.
Nattfaradis, Kulurs mamma, är världens högst bedömda fyrgångssto med hela 8,63 för ridegenskaper där hon fick 9,0 för tölt, galopp och skritt, 9,5 för spirit och full poäng, dvs. 10,0 för trav och hovkvalitet. På VM 2001 vann hon dessutom brons för svensk avel.
Morfar Tyr vann VM i fyrgång 1999, och har lämnat många välkända avkommor bakom sig.
Missa inte att titta på fler fina bilder av Kulur!
Senast uppdaterad (2011-02-13 23:21)



